Biologi chomika - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Biologi chomika

Długość chomika waha się w granicach 18 - 20 cm, natomiast waga w granicach od 100 do 200 gram. Chomik syryjski ma bardzo krótki 1 - 2 cm ogonek, który nie jest owłosiony. Należy pamiętać, że chomik ma niezwykle zręczne kończyny, którymi zarówno je, jak i czyści swoje ciało. Gdy jest zaniepokojony natychmiast staje na dwóch łapkach i bacznie rozgląda się dookoła. Chomik syryjski ma na grzbiecie, głowie i górnych częściach kończyć futerko w kolorze złocistobrązowym, natomiast po stronie brzusznej - brunatnobiaławe z wyraźną ciemną plamą na piersiach. W hodowlach spotkać możemy również chomiki o nieco innych barwach. Pamiętajmy, że chomik żyje bardzo krótko, tj. ok. 2 lat. Z natury jest samotnikiem. Jeśli chcemy rozwijać hodowlę, to możemy je hodować w parach, a nawet w większej ilości. Należy jednak pamiętać, ze powinny mieć dla siebie tak dużo miejsca, aby nie wchodziły sobie w drogę. Większe i silniejsze w rodzinie samiczki dość ostro "odgryzają się" zbyt natarczywym samcom, które muszą mieć możliwość ewentualnej ucieczki.

Badania telemetryczne wykazały obecnie, że bociany podobnie jak wiele innych ptaków pokonują długie odcinki, lecąc w zasadzie po prostej. Przez 2500 km ze wschodnich Niemiec do zatoki Iskenderun w południowej Turcji trasa bocianów odbiega od prostej jedynie o kilka procent. Również w Afryce przelatują pierwsze dwa, trzy tysiące kilometrów w linii prostej. Dysponują więc znakomitym wewnętrznym kompasem. Doliny rzek lub pasma górskie nie mają najwidoczniej większego znaczenia jako punkty orientacyjne. W przypadku powrotu do ojczyzny bociany mają w zasadzie dwie możliwości. Mogą kierować się znanymi z lotu na zimowiska charakterystycznymi cechami terenu albo ustalać kurs niezależnie od nich dzięki nawigacji, tzn. kierować się do docelowej miejscowości, orientując się według położenia gwiazd lub ziemskiego pola magnetycznego. Muszą więc dysponować mechanizmem porównującym współrzędne miejsca swojego pobytu ze współrzędnymi docelowej miejscowości. Rzeczywiście wygląda na to, że bociany znają się na nawigacji.

Znajdują się wśród nich pozostałości kilku gatunków liściożernych małp, spokrewnionych z dzisiejszymi gerezami, a także antylop, których współcześni krewniacy trzymają się terenów gęsto zadrzewionych. Można tu także znaleźć nieźle zachowane szczątki hominidów, co wskazuje na to, że wczesne człowiekowate przynajmniej od czasu do czasu zamieszkiwały nadrzeczne lasy. Gdzie umieścić te szczątki australopiteków na drzewie rodowym człowieka? Szczęki i zęby z Allia Bay, a także prawie kompletna kość promieniowa (zewnętrzna kość przedramienia) z osadów położonego niedaleko na północ Sibilot wykazują ciekawą mieszankę cech. Niektóre z nich są prymitywne czyli pierwotne spotykane u przodków jeszcze przed rozdzieleniem się linii filogenetycznych ludzi i szympansów. Zarazem jednak występują wśród nich cechy wyspecjalizowane (zaawansowane), jakie można spotkać u późniejszych hominidów.

Tagi: kość,granica,chomik | Mapa strony