Akcesoria dla chomika - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 


Akcesoria dla chomika

Chomiki hodowane w domach lub laboratoriach pochodzą z ostatniej na świecie rodziny chomików znalezionej w Syrii ok. 1930 roku. Od tej pory nikt już nie widział w Syrii chomików żyjących na wolności. Profesor Aharonii z uniwersytetu jerozolimskiego, który wówczas wykopał mamę z małymi nie miał pojęcia, że dadzą one początek wielomilionowej populacji chomików syryjskich. Do Polski pierwsze chomiki syryjskie trafiły w 1950 roku. Zainteresowanie chomikami rosło bardzo szybko, więc od razu znajdowały swoich właścicieli. W Polsce podobny do chomika syryjskiego jest chomik europejski. Jest to pospolity gryzoń, który staje się czasem poważnym szkodnikiem upraw rolnych. Najwcześniej hodowla chomika syryjskiego rozwinęła się w USA dokąd przywieziono je z wielkiej Brytanii. Natomiast w Europie rozwój chomików zablokowała II wojna światowa. Chomik syryjski ma wielu swoich krewniaków na całym świecie, za wyjątkiem Australii. Najbardziej podobny do niego jest chomik żyjący w Bułgarii, Rumunii oraz Azji Mniejszej.

Taki sposób zachowania nas zaskoczył. Wiele ptaków, w tym większość ptaków śpiewających, wędruje przeważnie nocą i podczas wędrówki często przez wiele dni odpoczywa. W drodze korzystają z zapasów tłuszczu, które uzupełniają podczas odpoczynku. Bociany stosują zupełnie inną, dotychczas nieznaną taktykę. Wyruszają w podróż bez dużych zapasów tłuszczu, czego dowodem są zdjęcia tomograficzne. Podczas wędrówki odpoczywają zawsze krótko i jedzą niewiele. Za to lecą możliwie jak najszybciej do celu. Do najbardziej interesujących zagadnień należy jednak sposób, w jaki ptaki orientują się w drodze. Wyruszając na tereny zimowania, muszą zachować przynajmniej z grubsza odpowiedni kierunek, natomiast wracając na tereny lęgowe odnaleźć właściwą miejscowość. Już wcześniejsze obserwacje ptaków trzymanych w wolierach wykazały, że ptaki wędrowne jesienią chcą lecieć w określonym kierunku. Podczas wędrówki lecą jednak często wielkim lukiem lub pod ostrym kątem, częściowo omijając góry, pustynie lub duże powierzchnie wody.

Dopiero nasze wykopaliska prowadzone na niezwykłym stanowisku Allia Bay po wschodniej stronie jeziora Turkana dostarczyły bardziej kompletnych skamieniałości. Stanowisko Allia Bay to pokład kostny, składający się z milionów wietrzejących i osypujących się ze stoku wzgórza okruchów kości i zębów rozmaitych zwierząt, w tym hominidów. Na szczycie tego wzgórza odsłania się warstwa utwardzonego popiołu wulkanicznego, zwana tufem Moiti, datowana radiometrycznie na niewiele ponad 3.9 min lat. Skamieniałości znajdują się kilka metrów poniżej tufu, są więc od niego starsze. Nie do końca jeszcze rozumiemy procesy, które doprowadziły do nagromadzenia w tym miejscu tylu szczątków, ale niewątpliwie przyczyniła się do tego poprzedniczka rzeki Orno. Dziś Orno zbiera wody z etiopskich pogórzy na północy i uchodzi do bezodpływowego jeziora Turkana. Nie zawsze jednak tak było.

Tagi: chomik,teren,świat | Mapa strony