Chomikotowate - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Chomikotowate

Zwierzęta Wciąż popularne gryzonie klatkowe to chomiki syryjskie - małe futrzane kulki o wrednym charakterze i pojemnych policzkach.Osobom, które nie potrafią lub nie chcą przekonywać się do aktywnych szczurów, można polecić puchatą kulkę chomika. Jest to zwierzę niewymagające od właściciela większej uwagi, poza faktem, że należy go karmić, poić i raz na kilka dni wymieniać podściółkę w klatce. Większość chomików, chociaż wyraźnie przywiązują się do właścicieli, rozpoznając ich po głosie a czasem reagując na swoje imiona, nie zdradza dużego zainteresowania pieszczotami. Owszem, pozwalają się wyjmować z klatki i nosić na rękach, ale rzadko sprawia im to jakąś większą przyjemność.Chomiki lubią towarzystwo studentów, ponieważ rzadko kto przejdzie obojętnie obok klatki, w której futrzana kulka wytrzeszcza swoje czarne, słodkie oczka, błagalnie spoglądając w kierunku pojemnika z karmą. Nieszczęsny przechodzeń, zwiedziony tą słodyczą, widząc pustą miskę w klatce, na pewno pokusi się o przeciśnięcie przez szpary jakiegoś smakołyku. Zaobserwowano, że chytre chomiki czekają, aż darczyńca odejdzie od klatki, natychmiast przerywając jedzenie i chomikując zdobycz na później.

Królik jest kolejnym dobrze chowającym się zwierzątkiem domowym. To słodkie, puchate stworzonko rozpala serca innych. Gdy widzimy, jak się porusza, jak kica, mamy ochotę go przytulić, choć nie zawsze nam się może to udać, gdyż to bardzo sprytne i ruchliwe zwierzątko. Królik jest gryzoniem, przy jego hodowli należy pamiętać o tym, by nie dopuścić go do wszelkiego rodzaju przewodów elektrycznych, gdyż może je poprzegryzać, a nawet zrobić sobie krzywdę. Przy wypuszczeniu królika z jego klatki należy pamiętać o tym, że królik puszcza bobki, niestety tam gdzie popadnie. Trzeba cały czas mieć oczy szeroko otwarte i sprzątać po swoim podopiecznym(chyba nikt by sobie nie życzył, by goście odwiedzający nas w naszym domu, natknęli się na bobek królika).Bardzo ważne jest, by nasz maluszek dostawał regularnie siano do spożywania. Klatka musi być obszerna i wysoka(królik skacze),wypełniona trocinami i siankiem. Do spożywania należy dawać królikowi np. marchew, sałatę, karmę przeznaczoną dla królików. Należy pamiętać, by królik miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Wiele dzieci ma chomika i dobrze się nim opiekuje.Chomik jest stosunkowo bezproblemowym zwierzątkiem, dlatego, jeśli nasze dziecko marzy o własnym pupilu, możemy zdecydować się na jego zakup. Oczywiście musimy wytłumaczyć najpierw maluchowi, że chomik to żywe stworzenie, musi codziennie jeść i pić, ścierać stale rosnące zęby itd. Dodatkowo należy jego klatkę czyścić co kilka dni - może to być świetna lekcja higieny dla dziecka. Wadą chomików jest to, iż bardzo trudno zapanować nad ich rozrodem, samiczka może mieć młode nawet dwa razy w miesiącu - dlatego nie decydujmy się na zakup parki mieszanej. Dodatkowym problemem z młodymi jest to, iż często samiec, w porę nie oddzielony od rodzinki, zagryza swoje potomstwo, a taki widok może mieć tragiczne skutki dla psychiki bardzo małego dziecka. Jeśli zdecydujemy się na zakup ,,chłopca i dziewczynki" możemy wykorzystać to do pierwszych rozmów z dzieckiem na tematy związane z seksem i rozmnażaniem - maluch prędzej, czy później przyłapie chomiczki, jak ,,to" robią i z pewnością będzie zadawał wiele pytań.

Tagi: królik,klatka,zakup | Mapa strony