Historia kota - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Historia kota

Zwierzęta Za przodka kota domowego uważa się koty nubijskie. Wielu współczesnych badaczy tego gatunku uważa, że koty nubijskie sprzed kilku tysięcy lat niemal się nie różnią od współczesnych kotków będących urozmaiceniem naszych mieszkań i domów. Mimo iż kot (obok psa) jest najbardziej popularnym zwierzęciem domowym, to musimy wiedzieć, że nie zawsze było to przyjazne zwierze. Przed tysięcy laty ludzie kotów się bali. Przecież tak naprawdę zwierze to należy do grupy drapieżnych i niejednokrotnie koty polowały przed wiekami na ludzi. Oczywiście to tez kwestia skali, małe koty rzadko atakowały większych przeciwników, ale tygrysy szablozębne, czy znane dziś pumy, lamparty straszą do dziś - nawet w Polsce jak się okazało w ostatnich miesiącach. Ale nie generalizujmy. Udomowienie kota przypisuje się Nubijczykom i przypada na lata 4000 - 3700 p.n.e. Jest wiele dowodów jednak, że w niektórych zakątkach ziemi kult kota jako zwierzęcia domowego rozpoczął się dużo wcześniej. Na Cyprze nie tak dawno odnaleziono kocie groby, których powstanie datuje się na 7 tysięcy lat przed nasza erą.

dobrze się zastanów. Koty tylko z pozoru to małe zwierzątka, wciąż jednak to rasa drapieżnego zwierzęcia, które przez miliony lat ewolucji był jednam z najniebezpieczniejszych drapieżników naszej planety. Zanim kot trafi do naszego mieszkania, lepiej posprzątajmy wszystko z najwyższych pólek. Kot to zwierze lubiące wysokość i jeśli będzie okazja, to kot na pewno wskoczy na ową półkę. Wejdzie wszędzie tam, gdzie tylko będzie ku temu możliwość. Mając ta wiedzę, nie trzymajmy wartościowych a delikatnych przedmiotów na pólkach, na które może dostać się nasz kot. W przeciwnym razie będziemy igrać z losem i narażać się na ryzyko zniszczenia tego przedmiotu. Pilnujmy także okien - zwłaszcza, jeśli mieszkamy na wyższym z pięter. Koty często ulegają pokusie i skaczą z parapetów, balkonów na chodnik i ie jest prawdą, że zawsze spadają na cztery łapy. Nasze koty mogą się nieźle poturbować i narobić nam niepotrzebnych kłopotów.

Niebieskie smukłe koty były ulubieńcami carów rosyjskich.Koty rosyjskie zostały przywiezione z archangielska do Anglii przez marynarzy, gdzie angielscy hodowcy udoskonalili tę rasę. Ich ciało jest mocno wydłużone, bardzo harmonijne. Nogi sprawiają wrażenie smukłych i długich, są jednak silne i umięśnione. Stopy są owalne i wąskie, poduszeczki koloru niebieskoszarego. Głowa ma kształt klina, nos także jest niebieskoszary. W stosunku do głowy uszy są dosyć duże, szerokie u nasady. W przeciwieństwie do innych ras uszy są raczej nieowłosione, a skóra na nich przejrzysta. Oczy mają kształt migdałów, są zawsze zielone i nadają kotom wyraz tajemniczości. Futro jest krótkie i gęste, sprawia wrażenie pluszowego i delikatnego. Futro ma zawsze kolor niebieski, z wyraźnym srebrzystym połyskiem. Rasę tę cechuje spokój i opanowanie, są inteligentne, jednak kiedy trzeba potrafią wykazać się temperamentem, są dobrymi łowcami. Idealnie nadają się dla ludzi zrównoważonych, wyważonych, którzy stronią od wszelkiego hałasu. Łatwo je ułożyć, są w stanie dostosować się do sytuacji, doskonale czują się w mieszkaniach.

Tagi: historia,futro,rasa | Mapa strony