Opieka nad kotem - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Opieka nad kotem

Zwierzęta Kot to jedno z najmniej wymagających zwierząt jakie trzymamy w domu. W zasadzie mając kota bez przeszkód możemy zostawić go w domu i śmiało, bez żadnych obaw wyjechać na długie - chociażby dwutygodniowe wakacje. Dlaczego? Wystarczy zostawić mu suchą karmę. Kot w przeciwieństwie do psa nie będzie się opychał - oby zjeść jak najszybciej. Kot zje tylko tyle, ile będzie potrzebował. Koty się nie przejadają, a przy tym dozują sobie strawę w taki sposób, by przeżyć jak najdłużej (co nie oznacza że należy je głodować). Kota w przeciwieństwie do psa nie trzeba wyprowadzać. Wystarczy zapewnić mu kuwetę. Kot wtedy nie załatwić się nam na parkiecie czy dywanie w pokoju, ale we własnej kuwecie. Nie ryzykujemy więc zabrudzeniem naszego mieszkania. W końcu kot nie będzie za nami płakał. Nie na darmo istnieje powiedzenie, mówiące o tym, że "koty chodzą własnymi ścieżkami". Chodzą. I mogą do nas czuć sympatię, ale płakać nie będą i nie będą po nocach budzić sąsiadów. Cierpliwie zaczekają na nasz powrót.

Każdy znawca kotów i historii Australii wie, że ten kontynent nie ma swojej rasy kota. Zwierzęta te przybyły do Australii wraz z kolonizatorami z Europy i Azji. Nie mniej współcześni mieszkańcy tego kontynentu poszukują sposobów na stworzenie nietypowych i wyjątkowych gatunków. Jednym z takich jest australijski mist, rasę tą wyhodowała doktor Truda Straede pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W latach osiemdziesiątych rasę tę wpisano na listę gatunków mogących brać udział w czempionacie. Pierwszy mistrzowski tytuł dla australijskiego mista przypadł w 1988 roku. Rasa ta przypomina klasycznego mista. Z tym, że mist europejski jest cętkowany. Kot australijski ma kolor marmurkowy, a jego łatki nie są okrągłe, ale podłużne układające się w pasy. Zdecydowanie mist australijski jest jedną z najpiękniejszych ras wśród kotów. Na uwagę zasługuje fakt, iż wielu znawców twierdzi, że australijskie koty są najbardziej opiekuńczymi ze wszystkich.

Koty syjamskie przez wiele lat były ulubioną rasą Amerykanów.Wokół kotów syjamskich narosło wiele legend. Podobno wywodzą się z Syjamu, czyli dzisiejszej Tajlandii. Według podań tamtejsi królowie hodowali je jako pałacowych strażników. Do Anglii miały trafić za pośrednictwem konsula generalnego, który otrzymał je od króla Syjamu, następnie trafiły do Ameryki. Koty te są smukłe i muskularne, poruszają się z niebywałą gracją, dlatego sprawiają wrażenie niezwykle eleganckich. Szyja i nogi są smukłe. Niezwykle długi i spiczasty jest ogon. Głowa ma typowo klinowaty kształt, nos jest długi i prosty, a uszy duże, sterczące i spiczaste. Oczy mają kształt migdałów, powinny promieniować ciemnoniebieską barwą. Futro jest krótkie, błyszczące i ściśle przylega do ciała. Ma najczęściej jasną barwę z ciemnymi oznakami, które muszą się wyraźnie odcinać od reszty, oznaki obejmują praktycznie całą część twarzową, ale nie mogą wchodzić na tył głowy. Dopuszcza się wiele barwnych odmian. Koty te często zmieniają nastrój, przywiązują się do wybranego członka rodziny i gardzą innymi domownikami. Dobrze, gdy mają do dyspozycji zarówno dom, jak i ogród.

Tagi: rasa,kształt,kot | Mapa strony