Tygrys - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Tygrys

Zwierzęta Największy ze znanych i obecnie żyjących ssaków drapieżnych Tygrys, swoimi rozmiarami oraz wyglądam zapiera dech w piersiach nie jednemu człowiekowi, nie tylko miłośnikom zwierząt. Liczący trzy metry długości, wraz z ogonem, ważący ponad trzysta kilogramów i wysoki na ponad metr tygrys, dawniej najczęściej spotykany w całej Azji. Ze wszystkich istniejących podgatunków, największy bywa Tygrys Biały. Jak zanotowano, największy osobnik ważył 3aż 84 kilogramy. Niestety z uwagi na zagrożenie, jakie stwarzał innym ludziom, oraz zwierzętom, został wytępiony i objęty ochroną, dzięki czemu obecnie możemy spotkać go w Indiach. Ciekawostką jest, że niektóre regiony, zamiast je tępić, uważają tygrysy za zwierzęta święte. Z uwagi na jego rozmiary, nie trudno domyślić się, iż jest to zwierzę bardzo masywne i silne. Prócz tego bardzo dobrze utrzymuje równowagę, co z pewnością przydaje mu się podczas oddawanych przez niego skoków. Tygrysy mają także bardzo dobrze rozwinięty słuch i węch co pomaga im w poszukiwaniu pożywienia. Dzięki umiejętności chowania pazurów, może bardzo cicho skradać się podczas polowania na wypatrzoną przez siebie zdobycz. Te same pazury służą mu do rozrywania swego przyszłego posiłku, którymi są małe i duże zwierzęta.

Pandy: wielka i mała, są zwykle klasyfikowane jako jedyni przedstawiciele rodziny Ailuridae, choć niekiedy taktuje się je jako rodzinę szopowatych. Panda mała jest często spotykana w pasie obszaru położonego między Neapolem a chińską prowincją Seczuan. Przez pięćdziesiąt lat po odkryciu była uważana za jedyny gatunek tego typu. Panda mała ma bardzo gęste futro, barwy złocistoczerwonej i długi ogon z obrączkowaniem. Jaśniejsze barwy na jej pysku formują maskę. Panda ma zwartą budowę ciała i mocne kończyny, uzbrojone w ostre pazury. Prowadząc zwykle nocny tryb życia, większą część dnia spędzają w cieniu drzewa. Panda wielka jest zwierzęciem znacznie rzadszym i bardziej nieuchwytnym. Z wyglądu przypomina trochę niedźwiedzia, a jej waga może osiągnąć nawet 150 kg. Oba gatunki są wegetarianami. Ich pokarm to przede wszystkim pędy bambusa. U pandy wielkiej rozwinął się ukryty kciuk, który pomaga jej pozyskiwać pokarm. Wiedza o zachowaniu pand jest w dużej mierze oparta na obserwacji poczynionej w ogrodach zoologicznych.

Pies o ogromnej posturze. Początkowo był hodowany do wykonywania niebezpiecznych zadań jednak z czasem świetnie się też przystosował do życia domowego. Przodkowie bernardyna wywodzą się prawdopodobnie z Azji. Nazwa pochodzi od schroniska dla podróżnych na głównej przełęczy między Szwajcarią a Włochami. Pierwsze wzmianki o takim psie zanotowano na początku XVIII wieku. Hodowlą zajęli się mnisi, którzy udoskonalili rasę tak, aby psy mogły być przewodnikami w górach oraz pomagać w ratownictwie górskim. Świetnie do tego się nadają ze względu na ogromną wytrzymałość w trudnych warunkach, nieustępliwość i doskonały węch. Prawdopodobnie podczas akcji ratowniczych i poszukiwawczych w górach bernardyn miał zawieszoną ciężką baryłkę z winem, ponieważ był to doskonale rozgrzewający środek dla wyziębionego organizmu człowieka. Pierwotny bernardyn miał prawdopodobnie sierść średniej długości, dopiero późniejsze krzyżowanie np. z nowofundlandem sprawiło, że współcześnie istnieją dwie odmiany tej rasy: szorstkowłosa i gładkowłosa. Bernardyna charakteryzuje natura przyjazna wobec otoczenia, spokojna i inteligentna. Jest to naprawdę ogromny pies i wymaga dużego pomieszczenia i równie dużych ilości pożywienia. Potrzebuje dużo ruchu, ponieważ jego przeznaczeniem jest praca. Jeżeli zostanie pozbawiony odpowiedniej ilości ruchu może dojść do zaniku mięśni tylnych partii ciała, do czego bernardyn ma duże skłonności.

Tagi: panda,tygrys,pokarm | Mapa strony