Więź z roślinami - Więź ze zwierzętami - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Więź z roślinami - Więź ze zwierzętami

Rośliny są bardziej wrażliwe, niż nam się wydaje.Do nich także nieświadomie wysyłamy swoje sygnały. Próbując zamaskować nasz naturalny zapach różnymi kosmetykami, wysyłamy sekretną wiadomość. Wiele zapachów zawiera jasmonian etylu, który jest związkiem chemicznym, jaki emitują rośliny w sytuacji, gdy zostają one zaatakowane przez owady. Nasza naturalna woń również wysyła ukryte sygnały. Zapach naszych palców u stóp kojarzy się psu z zapachem suki w okresie cieczki. Chcąc pozbyć się własnego zapachu, zastępujemy go zapachami, naśladującymi aromaty kwiatowe i zwierzęce. W momencie, gdy roślina poczuje zapach jasmonianu etylu, zwiększa poziom wydzielania toksyn, którymi chce zwalczyć wyimaginowane owady. Długotrwale narażanie rośliny na bodźce zapachowe, wywołuje zbyt duży wzrost poziomu toksyn, który doprowadza do obumarcia liści. Niewielu zagorzałych miłośników kwiatów ma tego świadomość, twierdząc, że z jakichś przyczyn kwiaty usychają, pomimo tego, że o nie dbano, podlewano i nawożono tak, jak należy. Jednocześnie niewielu z nas wie, że rośliny posiadają swój własny system obronny. Ostatecznie, gdyby go nie posiadały, trudno by im było przeżyć.

Ślepaki należą do rodziny bąkowatych i jest ich ponad 2500 gatunków. Można je spotkać od maja do sierpnia w okolicach wód stojących lub wolno płynących. Podobnie jak u komarów to samice żywią się ludzką lub zwierzęcą krwią. Posiadają specjalną kłujkę, za pomocą, której pobierają krew. Ukąszenia tych owadów są bardzo bolesne. Ślepaki słyną z zawzięcia atakują, aż nie uda im się ugryźć ofiary. Największym krwiopijcą wśród ślepaków jest bąk bydlęcy. Długość jego ciała to około 25 milimetrów. Krwią odżywia się samica, a samiec spędza czas zbierając nektar z kwiatów. Samica składa jaja na roślinach wodnych. Larwy już od samego początki są drapieżne, żyją w mule. Bąki te mogą przenosić choroby. Najbardziej kolorowymi przedstawicielami bąkowatych są ślepaki: pospolity i czarno-żółty. Osiągają one rozmiary od 8 do 12 milimetrów. Ich ofiarami są zarówno zwierzęta jak i ludzie, podobnie jak inne much z tego gatunku żyją na brzegach wód. Cechują je niezwykłe barwy oczu, które są błękitno-złote. Jednak piękno nie idzie w parze z łagodnością, owady te pozostawiają po sobie bolesne ukąszenia.

Mamuty Nepalskie - nie do końca prehistoria? Opowieści o żyjących w niedostępnych górach Nepalu ostatnich mamutach, krążą od niepamiętnych czasów wśród tamtejszej ludności. Są one na tyle wiarygodne, że problemem zainteresował się rząd Nepalu, udzielając zgody na zorganizowanie ekspedycji badawczych mających na celu odnalezienie tych niezwykłych zwierząt. Pierwszej ekspedycji nie udało się odnaleźć i sfotografować żadnego osobnika, jednak natknęła się na ślady ogromnych stóp. Druga wyprawa zakończyła się sukcesem, ponieważ członkowie ekspedycji natknęli się na ogromnego samca słonia nepalskiego. Podczas kolejnej wyprawy, badaczom udało się zobaczyć całe stado zwierząt. Na zaprezentowanych przez uczestników wypraw zdjęciach pokazano zwierzę o ogromnych kłach, grubym ogonie i bardzo charakterystycznym garbie na grzbiecie. Nieodparcie przywodziło ono na myśl wymarłe mamuty. Jednak dopiero kolejne ekspedycje naukowe pozwolą na jednoznaczne określenie, z jakim gatunkiem zwierząt mamy do czynienia, na jego zbadanie i sklasyfikowanie.

Tagi: roślina,zwierzę,owad | Mapa strony