Wyposażenie mieszkania - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Wyposażenie mieszkania

Podłoże klatki powinno być wyłożone mieszanką ziemi i torfu. Warstwa podłoża musi mieć grubość minimum 10 cm. Im będzie ona grubsza, tym nasze zwierzątko będzie bardziej zadowolone, gdyż chomiki bardzo lubią kopać głębokie nory. Kolejna część wyposażenia to garść siana lub drobnych drewnianych wiórków, z których chomik będzie mógł uwić sobie gniazdko. Dobrym pomysłem na schronienie dla chomika będzie również doniczka wywrócona do góry dnem z wyszczerbionymi brzegami. Pamiętajmy, że chomik swoje potrzeby fizjologiczne zawsze będzie załatwiał w tym samym miejscu w klatce, najczęściej jest to jeden z kącików. Możemy też wstawić do klatki pojemniczek na odchody. Jeśli jednak mamy w jednej klatce kilka chomików, to każdy z nich musi mieć osobny pojemniczek. Co dwa tygodnie latem i raz w miesiącu zimą należy wymienić w klatce podłoże - siano oraz opróżnić spiżarnię chomika, którą zwierzątko robi sobie zwykle obok gniazda. Cała klatkę należy natomiast dokładnie wyszorować. Jeśli chcemy, aby nasz chomik miał w klatce jakieś przedmioty do zabawy, to możemy mu wstawić pochylnię, huśtawkę czy też karuzelę.

Wielu przedstawicieli tego gatunku ginie podczas wędrówek lub na terenach odpoczynku w Afryce albo stając się ofiarami polowań (w przypadku tak liczebnych stad upolowanie ptaka nie jest żadną sztuką), albo ginąc z głodu na skutek spowodowanego suszą braku pokarmu (jak to bywa okresowo w strefie Sahelu), albo w wyniku stosowania przez ludzi środków zwalczających gryzonie oraz szarańczę wędrowną, będącą w tym okresie najważniejszym pożywieniem tych ptaków. Nie potrafimy jeszcze wyjaśnić, w jakim stopniu oddziałują na bociany pestycydy. Już w XIX wieku znawcy ptaków zauważyli, że populacja bociana białego się zmniejsza. Dawniej można było go spotkać w każdej wsi i na każdym polu. Z powodu drastycznego zmniejszania się liczby ptaków powstawały pierwsze towarzystwa ochrony ptaków, jak również pierwsze koncepcje ustaw o ich ochronie. Mimo tych starań lokalne populacje bocianów w Europie Zachodniej zmniejszały się w XX wieku coraz bardziej. W latach osiemdziesiątych wcześniejsza liczba setek tysięcy par lęgowych stopniała do 20 tys. Większość zachodnioeuropejskich bocianów żyje obecnie w Hiszpanii.

W miarę wydobywania przez nasz zespół nowych skamieniałości z Allia Bay pogłębiamy wiedzę na temat zróżnicowania cech charakterystycznych dla wczesnych hominidów.Po drugiej stronie jeziora Turkana, mniej więcej 145 km na południe od Allia Bay, znajduje się stanowisko Kanapoi, od którego rozpoczęliśmy naszą opowieść. Jedno z nas (Meave Leakey) organizowało wyprawy z ramienia National Museums of Kenya mające na celu zbadanie osadów odsłaniających się na południowy zachód od jeziora Turkana i udokumentowanie fauny żyjącej tam w najwcześniejszych fazach istnienia basenu. Kanapoi, właściwie nie badane od czasów Pattersona, okazało się jednym z najwartościowszych stanowisk w rejonie Turkana.

Tagi: chomik,wiek,klatka | Mapa strony