Zakłóceon dzwięki - Więź ze zwierzętami - Najdziwniejsze zwierzęta świata | AutBar
1 2
 

Zakłóceon dzwięki - Więź ze zwierzętami

Humbaki, podobnie jak ludzie, stosują rymy.Pozwalają one w łatwiejszy sposób zapamiętać skomplikowane utwory. Emitują także dźwięki o niskiej częstotliwości, które niosą się przez tysiące kilometrów. W głębinach zmiany temperatury i ciśnienia formują kanał, który niczym tuba, przekazuje ich dźwięki jeszcze dalej. Mogą one nawet dotrzeć do wieloryba, znajdującego się po drugiej stronie oceanu. W ten sposób wieloryby oddalone od siebie nawet o tysiąc kilometrów pozostają w kontakcie. Te same kanały wykorzystuje marynarka, wysyłając lodziom podwodnym zaszyfrowane wiadomości, tym samym, przypadkowo zakłócając sygnały wielorybów. Przez ostatnie trzydzieści lat poziom zakłóceń środowiska halsem wzrósł dziesięciokrotnie. Marynarka korzysta również sonarów o niskiej częstotliwości, by śledzić lodzie podwodne, wywierając negatywny wpływ na każdego wieloryba, znajdującego się w obrębie tysiąca kilometrów. Matki z młodymi reagują tak, jakby w pobliżu znajdował się drapieżnik: kierują się w stronę brzegu, trzymając się między dzieckiem, a otwartym morzem. Znamy przynajmniej jeden przypadek wpłynięcia wielorybów na mieliznę, spowodowany testami sonarów.

Nietoperz zamieszkuje lasy Ameryki Środkowej i Południowej. Jest małym ssakiem i ma około 9 centymetrów długości, a jego skrzydła w czasie lotu mają 18 centymetrów szerokości. Zwierze to poluje głównie nocą na inne śpiące już ssaki. Nie robi tego w locie. Podczas polowania ląduje blisko ofiary i skrada się do niej pieszo. Jego zęby są ostre niczym brzytwa, to nimi przecina ciało ofiary. Ślina ssaka przeciwdziała krzepnięciu krwi, dlatego właśnie po zaatakowaniu innego zwierzęcia wpycha do rany zwinięty w rurkę język. Nietoperz jest uzależniony od krwi, która jest jego jedynym posiłkiem. Do rodziny wampirów (Desmodus rotundus), bo tak się właśnie nazywa najsłynniejszy rodzaj nietoperzy zaliczamy tylko trzy gatunki. Te nocne stworzenia są jedynymi pasożytującymi ssakami w świecie przyrody. Pominąć należy tutaj oczywiście człowieka, który wykorzystuje wszystko, co się da. Nietoperz jest jednym z niewielu latających ssaków. Porozumiewa się za pomocą echolokacji, która polega na wysyłaniu odpowiednich fal wytwarzanych za pomocą nosa.

Nessie - najgłośniejsza tajemnica wszech czasów.W południowej Szkocji leży jezioro Loch Ness. Jezioro słodkowodne, sporej wielkości, dość głębokie, jednak niczym szczególnym się nie wyróżniające. Z jednym szczegółem. Od VII wieku cyklicznie pojawiają się informacje o zamieszkującym go potworze. Według licznych opisów naocznych świadków jest nim stwór o kształcie przypominającym dinozaura, o długości 12-15 m, długiej szyi i wielkim garbie. Jego prawdziwa medialna kariera rozpoczęła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, wraz z opublikowaniem pierwszych prasowych informacji o niezwykłym zwierzęciu. Od tego czasu pojawiły się setki relacji o spotkaniach z dziwnym stworem, a nawet zdjęć i filmów, które jakoby mają go pokazywać. Zorganizowano wiele wypraw o charakterze mniej lub bardziej naukowym lecz nadal nie uzyskaliśmy odpowiedzi czy i co żyje w wodach jeziora. Żywa skamieniałość, wąż morski, nieznany gatunek foki lub ryby. Nie ulega wątpliwości, że z biegiem czasu coraz więcej osób zaczyna uważać Nessie za rodzaj maskotki Szkocji, a nie zagadkę zoologiczną, do której należy podejść z naukową powagą. Ale czy to źle?

Tagi: zwierzę,jezioro,dzwięk | Mapa strony